Co je to reklama?

Reklama je cílené přenesení informace k (správnému) potencionálnímu zákazníkovi. Přenášená informace je určité sdělení, které má za cíl informovat a ovlivnit rozhodnutí příjemce. Zákazník by měl mít pocit, že se rozhodl sám, a to i přesto, že reklamní sdělení ovlivnilo jeho rozhodnutí.

Reklama může propagovat zboží nebo služby, společnost, obchodní značku, nebo myšlenku, a obvykle má za cíl zvýšení prodeje nebo popularity něčeho nebo někoho.

V případě zboží a služeb reklama informuje veřejnost, PROČ si to něco máme koupit, KDE si to něco můžeme koupit a ZA KOLIK si to něco můžeme koupit. Dobrá reklama se snaží odkomunikovat sdělení v tomto pořadí.

Česká republika je známá tím, že reklamní sdělení funguje když je to obráceně. Na prvním místě se musí uvést informace ZA KOLIK si to můžeme koupit, potom KDE si to můžeme koupit a potom PROČ si to máme koupit.

Je to trošku nadsázka, ale mnoho firem tímto přístupem sklízí na našem trhu úspěch.

V dnešním světě je reklama přítomná všude, ačkoliv si to často ani neuvědomujeme. Reklama využívá všech dostupných médií k předání svého sdělení, jako například televizní vysílání, tisk, rádio, internet, přímý prodej, billboardy, email, sponzorství, plakáty, oblečení, různé kulturní akce, ambasadorství, a mnohé další. Nazýváme to informační šum.

Reklama může být placená nebo neplacená.

Reklamní průmysl spojuje ohromné množství různých subjektů, které spolu musí kooperovat. Patří sem lidé, kteří vytváří samotnou značku a její image, kreativci, designéři, dále kreativci a designéři vytvářející reklamu na samotný produkt či službu, ale také třeba provozovatelé médií, kde reklama bude vysílána a nejrůznější analytici.

Jak vytvořit reklamu?

Většinu lidí asi napadne, že tvorba reklamy začíná u designu a končí u puštění reklamy ven mezi lidi. To je ovšem velmi neúplná představa. Pojďme se teď podívat na proces tvorby reklamy. Krok za krokem si projdeme důležité fáze, z nichž žádná by při tvorbě reklamy neměla být vynechána.

1) Provedení SWOT analýzy produktu i celé společnosti

Předtím, než se pustíme do vlastní tvorby reklamy, měli bychom začít podrobnou analýzou produktu i celé naší společnosti. Na to se výborně hodí SWOT analýza. Její název je vytvořen z počátečních písmen anglických slov strengths, weakneses, opportunities a threats, což jsou v překladu silné stránky, slabé stránky, příležitosti a ohrožení.  Pro jejich stanovení je klíčové položit si konkrétní otázky, a vypracovat na ně odpovědi. Otázky mohou vypadat například následovně:

Silné stránky

  • Co tvoří produkt a firmu unikátními?
  • Na jakých hodnotách může být reklama postavená?
  • Jaké jsou naše vztahy se zákazníky
  • Jak jsme na tom finančně?
  • Máme stabilní a schopné zaměstnance?

Slabé stránky

  • V čem tkví naše nedostatky?
  • Co víme, že by mohlo být uděláno lépe?

Příležitosti – vliv zvenčí

  • Jaké přínosy by pro nás mohl mít aktuální vývoj daného trhu v budoucnu?
  • Co by pozitivně mohlo ovlivnit náš budoucí růst a rozvoj?
  • V čem se můžeme v budoucnu specifikovat a odlišit od konkurence?

Ohrožení – vliv zvenčí

  • Jak by nás negativně mohl ovlivnit vývoj daného trhu v budoucnu?
  • Co by mohlo negativně ovlivnit náš budoucí růst a rozvoj?
  • V čem nás v budoucnu může ohrozit konkurence?
tvorba

2) Nastavení cíle

Dalším krokem je nastavení si cíle reklamní kampaně. Jaký je účel? Jsou naše očekávání a cíle reálné? A v neposlední řadě, jsou nastavené cíle měřitelné? K správnému nastavení cíle můžeme využít KPI.

3) Průzkum trhu, konkurence

Žádná reklamní kampaň by neměla začít bez předchozího průzkumu. Je důležité znát daný trh a jeho chování. Také je důležité znát svou vlastní pozici na tomto trhu a pozici konkurence. Zjistit, jaké reklamní kampaně vede vaše konkurence je zajisté také velmi důležitým krokem. Konkurenční reklamní kampaně je dobré znát nikoliv proto, abychom je mohli kopírovat, ale proto, abychom věděli, co můžeme dělat ještě lépe, a s čím originálním můžeme na scénu přijít.

4) Identifikace cílového zákazníka

Dále je dobré znát určitou typologii našich ideálních zákazníků, abychom přesně věděli, komu má být reklama adresována. Cíleně mířená reklama zajistí zamíření marketingu na lidi, které váš produkt či služba opravdu má šanci zajímat.

Například když prodáváte oblečení pro miminka, je jasné že vaší cílovou skupinou budou rodiče, možná prarodiče. Nezajímají vás teenageři, single lidé, nebo děti. Tomu bude odpovídat i design a text vaší reklamy. Reklama tak bude konkrétně demograficky cílená. Pokud se pro reklamu rozhodneme využít nějakou známou tvář, takto osobnost by měla svým celkovým dojmem působení také odpovídat cílové skupině, pro kterou ji vybíráte.

5) Volba komunikačních kanálů

Na základě identifikovaného potenciálního zákazníka je možné určit konkrétní komunikační kanály, které budeme pro šíření reklamy využívat. Je důležité zaměřit se na zvolené komunikační kanály a těm se věnovat. Výběr se zužuje až k těm, které nejlépe splňují naše potřeby co se týče možností umístění, ceny a správy.

6) Brainstorming, hledání svěžích nápadů

Teprve tady, po splnění předchozích kroků, ve kterých již máme jasno, je prostor pro fázi brainstormingu a hledání originálních a neotřelých nápadů pro reklamu. Samozřejmě, že nějaké nápady se mohly objevovat už v průběhu předchozích kroků, to není nic proti ničemu. Teď je však konečně správný čas se nad nimi posadit, a pokusit se je rozvinout. Je dobré si například sepsat určitá slova, fráze i konkrétní koncepty. Pokuste se mezi nimi různě variovat, kombinovat. Je rozhodně dobré vytvořit více návrhu na celkovou akci, na reklamní texty i na vizuální stránku.

7) Tvorba designu

Jednou z nejnáročnějších fází je pak vlastní tvorba designu celé reklamy. Není snadné dát nápady a představy do správné vizuální podoby. Je dobré nejdříve vytvořit hrubé návrhy designu a ukázat je lidem patřícím do naší cílové skupiny. Jejich připomínky a návrhy vám mohou pomoci reklamu vhodným způsobem upravit.

Reklama

8) Doručitelnost reklamy

Jakmile je reklama připravena, můžeme na zvolených komunikačních kanálech odstartovat svou kampaň. Různé komunikační kanály nám nabízí různé možnosti sledování úspěšnosti doručení reklamního sdělení k cílovému zákazníkovi.

9) Měření a analýza výsledků

Důležitým bodem na závěr je vyhodnocování výsledků reklamní kampaně. Po skončení kampaně je nutné vyhodnotit, jak zákazníci reagovali, a zda byla kampaň úspěšná. Tyto informace mohou být v budoucnu dále využitelná pro naši další kampaň. Budeme díky nim vědět, jak naši další kampaň pozměnit a vylepšit.

Co by měla reklama zahrnovat, aby byla funkční?

Vytvořit funkční, efektivní a ještě navíc uživatelsky zajímavou reklamu je jedním z nejtěžších úkolů, před kterým marketingoví profesionálové stojí. Bez kvalitních a zajímavých reklam totiž sebelepší strategie zůstane daleko za svými možnostmi. Každá reklama by tedy měla obsahovat:

  • Ústřední bod: Každá reklama by měla mít svůj zřejmý střed, ohnisko, ke kterému uživatele přitahuje.
  • Spojitost se značkou: Pokud uživatel nedokáže snadno a jednoznačně identifikovat, na jaký produkt či značku ho má reklama upoutat, tato reklama ztrácí velkou část ze svého potenciálu.
  • Osobnost: Reklama by měla dobře zapadat do kontextu vědomostí a představ, které uživatel již o dané značce má z dřívějška.
  • Informační odměna: Reklama by měla obsahovat zajímavé informace, které jsou pro uživatele nové.
  • Emoční odměna: Reklama by uživatele měla oslovit i pocitově, nabídnout mu emoce.
  • Nápadnost: Obrázek reklamy by měl působit jako magnet, který přitáhne uživatelovu pozornost.
  • Výzva k akci: Chybět nesmí ani jasná výzva k činu, vybídnutí uživatele, co má v případě zájmu udělat dál. Pokud uživatele v tomto ohledu nechá tápat, ani jinak skvělá reklama zcela nenaplní své možnosti.

Reklama, která splňuje tyto body, má šanci uspět, a naplnit svůj potenciál. Funkční reklama může výrazně přispět ke zvýšení prodeje a naplnění cílů společnosti.

Aby byla reklama nebo reklamní kampaň úspěšná, musí vycházet z nějaké strategie a opírat se o další nástroje marketingu. Kvalitní reklamní kampaň vám vždy musí přinést víc, než jste do ní investovali.